Erciyes Dağı Kayak Merkezi

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’ndeki dağdır. Yüksekliği 3.917 m. Kayseri Kenti, Sultan Sazlığı, Hınzır Dağları arasında eski bir volkan olan Erciyes, İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek dağıdır. 1.000 m dolayında uzanan ovaların hemen yanında birdenbire yükselen kütlenin tabanının biçimi daireye yakındır. Kapladığı alan, bazı bilim adamlarına göre 1.000 km2, bazılarına göre 3.800 km2; çapı da aynı şekilde 18-72 km arasında değişir. Miosen sonu ve alt Pliosen’de başlayan volkanizma hareketleri, dağ ve çevresinde tarihsel devrelere kadar süregelmiştir. Kütlenin büyük bölümü, bazalt ve andezit lavlarından oluşmuştur. Bunların arasında volkanik kum ve tüfler de bulunur. Bütün bu volkanik maddeler, kütlenin yüksek kesimlerinden eteklere doğru eğimli bir durumda yayılır. Volkan konisinin yanında Yılanlı Dağı (1.640 m) Ali Dağı (1.871 m) ayrı birer koni biçiminde dikkati çeker. Erciyes, üzerinde kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan alçak bir alanda iki bölüme ayrılır. Bu alçak alan Tekir Yaylası’nı oluşturur. Tekir Yaylası’nın doğusunda kalan kesime Koç Dağı, batısında kalan kesime ise asıl Erciyes Dağı denir. İki bölüm arasındaki alçak alandan Kayseri-Develi Karayolu geçer. Dağ üzerinde eski buzulların aşındırması sonucu oluşmuş izlerin yanı sıra, günümüzde de dorukta küçük bir buzul vardır.

Erciyes Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Erciyes Kayak Merkezi, 3917 m yüksekliği olan Erciyes Dağı’na kurulan bir kayak merkezidir. Bölgenin iklimi karasal iklim özelliklerini taşımaktadır. Burada kar kalınlığı 50-100 cm arasını bulmaktadır. Bölgede günü birlik olarak ve ücretsiz şekilde kullanılabilecek 2000 kişi kapasiteli piknik alanları bulunmaktadır. Yaz ve kış aylarında ailece seyahat edilebilecek ve güzel vakit geçirebileceğiniz nezih bir ortamdır.

Erciyes Kayak Merkezi Mekanik Liftler 

935 metre uzunluğunda Kaniş (Açık kabin oturaklı)
2173 metre uzunluğunda Kültepe (Kapalı kabin oturaklı)
200 metre uzunluğunda Arlberg (Kapalı yürüyen bant sistemi)
1600 metre uzunluğunda Tekir Gondol
1400 metre uzunluğunda Zümrüt 2 (Açık kabin oturaklı)
200 metre uzunluğuna Hisarcık (Kapalı yürüyen bant sistemi)
1853 metre uzunluğunda Keven (Kapalı kabin oturaklı)
2736 metre uzunluğunda Divan (Kapalı kabin oturaklı)
1613 metre uzunluğunda Ottoman (Kapalı kabin oturaklı)
1434 Sırt (Açık kabin oturaklı)
900 metre uzunluğunda Yalçın (Açık kabin oturaklı)
1589 metre uzunluğunda Karakulak (Açık kabin oturaklı)
725 metre uzunluğunda Kartın (Açık kabin oturaklı)
2495 metre uzunluğunda Lifos Gondol
2225 metre uzunluğunda Hitittepe (Kapalı kabin oturaklı)
300 metre uzunluğunda Hacılar (Kapalı yürüyen bant sistemi)

Erciyes Kayak Merkezi Nerede, Nasıl Gidilir?

Erciyes Kayak Merkezi’ne en yakın havaalanı 30 km uzaklıkta bulunan Kayseri Erkilet Havaalanı’dır. Şehir merkezine 25 km mesafede olan Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşmak için Hisarcık kasabası üzerinden Tekir Yaylası istikametine doğru ilerlemeniz gerekecek. Ayrıca Kayseri şehir merkezinden hareket eden Develi Minibüsleri’ni kullanarak Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi’ne kadar uzanan yol asfalt olup yıl boyunca açık olması için yoğun çalışmalar sarfediliyor. Zaman zaman tesislere giden yol ulaşıma kapansa da çoğu zaman yollar ulaşıma açıktır. (Zincir takmanız gereken zamanlar da olabilir)

 

Related Images

Leave a Comment